• #curlfairbanks

    #curlfairbanks

    Like us on Facebook & Follow us on Twitter @curlfairbanks. Tag us in your photos!
  • Welcome to the Fairbanks Curling Club

    Welcome to the Fairbanks Curling Club

    Come and experience curling today!
  • Open to the Public!

    Open to the Public!

  • 1
  • 2
  • 3

2017 Fall Membership & League Sign-up

RETURNING MEMBERS
Please log into the Member's Area and then click the Member Registration link under the Member Menu to begin the sign-up process.

NEW MEMBERS
Please register as a new user on the website.  When your access is approved, please log into the Member's Area and begin the sign-up process.

yukon title logo

Curling Classic

2016 

Winners: 

persingerrink

The Chad Persinger Team of Fairbanks won the 2016 Yukon Title Curling Classic

James Brazeau, Jason Ostnes, Matt Birklid, Chad Persinger 

Draw: 

2016 draw

2015

teamsieg

 

The Lyle Sieg Team of Seattle won the 2015 Yukon Title Curling Classic

Lyle Sieg, Steven Birklid, Sam Galey and Matt Birklid 

 

Year Skip 3rd 2nd Lead From

2016

Chad Persinger Jason Ostnes Matt Birklid James Brazeau Fairbanks
2015 Lyle Sieg Steven Birklid Sam Galey Matt Birklid Seattle
2014 Ken Persinger Larry Meath Dave Hufman Tony Johansen Fairbanks
2013 Dave Hill Greg Persinger John Blake John Nussbaumer / Jason Ostnes Fairbanks
2012 Greg Persinger Nick Meyers Chad Persinger Steve Shuttleworth Fairbanks
2011 Ken Persinger Denny Thies Larry Ehnert Larry Crouder Fairbanks
2010 Greg Persinger Chad Persinger Quinn Evenson Dimy Chagnon Fairbanks
2009 Pat Paslawski George Hilderman Trent Derkatch Clarence Jack Whitehorse
2008 Leland Rich Bill Gryder (throwing last) Dave Miller Bert Mitman Fairbanks
2007 Jason Larway Colin Hufman Greg Persinger Joel Larway Seattle
2006 Jason Larway Colin Hufman   Joel Larway Seattle
2005 Jason Larway Tom Violette Brady Clark Joel Larway Seattle
2004 Jay Peachey Ron Leech Kevin Recksiedler Brad Fenton  
2003 Pat Ryan Jim Cotter Kevin MacKenzie Rick Sawatsky  
2002 Wes Johnson Leon Romaniuk Greg Romaniuk Darren Lethe

Seattle

2001 Greg McCauley Brent Pierce Bryan Miki Jody Sveistrup  
2000 Craig Brown Ryan Quinn Jon Brunt John Dunlop Madison
1999 Craig Disher Kevin Kakela Joel Jacobson Carey Kakela  
1998 Jason Larway Travis Way Joel Larway Tom Violette Seattle
1997 Mike Fraboni Paul Hanke Richard Maskel Tim Paterson Madison
1996 Dan Cambell Bob Wonitoy Geoff Dixon Lawrie Stewart  
1995 Doug Jones Murray Beighton Roger Schnee Tom Violette Seattle
1994 Steve Shuttleworth John Hagge Bill Gryder Larry Crouder Seattle
1993 Bill Kind Larry Burke Dave Miller Bob Karlen Fairbanks
1992 John Hagge       Anchorage
1991 Leland Rich Bill Gryder Steve Shuttleworth Larry Crouder Fairbanks
1990 Leland Rich Bill Gryder Steve Shuttleworth Larry Crouder Fairbanks
1989 Bill Kind Larry Burke Steve Sather Craig Shelton Fairbanks

Member Login

Upcoming Events

Rookie Spiel 2017
24 Nov 2017 - 06:00PM - 05:00PM
Rookie Spiel 2017
24 Nov 2017 - 06:00PM - 05:00PM
Rookie Spiel 2017
24 Nov 2017 - 06:00PM - 05:00PM
Friday Night Dinner - Solstice Tae-Kwondo
01 Dec 2017 - 05:45PM - 09:00PM
Playdown Weekend
16 Dec 2017 - 08:00AM - 05:00PM
Playdown Weekend
16 Dec 2017 - 08:00AM - 05:00PM

Our Sponsors